Mapy batymetryczne | Mapy zbiorników wodnych | Piotr Szajt
Pomiary jezior, Pomiary batymetryczne

Czym są mapy batymetryczne?

Jedną z ciekawych dziedzin nauki, o których stosunkowo niewiele się mówi jest batymetria. To właśnie dzięki pomiarom głębokości cieków i obiektów wodnych, takich jak na przykład stawy czy jeziora, mogą być tworzone mapy batymetryczne. Cieszą się one sporym zainteresowaniem na przykład osób hobbystycznie i zawodowo zajmujących się wędkowanie.

Mapy batymetryczne, czyli mapy zbiorników wodnych - charakterystyka


Mapy zbiorników wodnych takich jak na przykład największe czy najgłębsze jeziora w Polsce, wykonują profesjonalne firmy posiadające odpowiedni sprzęt. Mowa tutaj o specjalnych jednostkach pływających, które są wyposażone w nowoczesne echosondy hydrograficzne. To przy ich pomocy można stworzyć mapę ukształtowania terenu jeziora czy stawu, z dokładnym oznaczeniem nie tylko samej budowy dna, ale też głębokości. Mapy batymetryczne są opracowywane na przykład w formie książki, dzięki czemu można kupić atlasy map największych i najbardziej popularnych zbiorników wodnych w Polsce i na świecie.

Mapy zbiorników wodnych tworzone są ze względów praktycznych oraz naukowych. Korzystając z nich na przykład osoby wędkujące czy łowiące ryby, a także pasjonaci nurkowania, żeglarstwa i innych sportów wodnych. Z drugiej strony mają też znaczenie naukowe. W ostatnich latach przeprowadzono na przykład bardzo dokładne badania jednego z najbardziej niedostępnych jezior czyli jeziora Hańcza. Wszystko to właśnie przez specjalistów z dziedziny batymetrii.

Pomiary zbiorników wodnych, pomiary jezior


Batymetria, czyli nauka w służbie poprawy bezpieczeństwa


Warto uzmysłowić sobie również to, że dzięki mapom batymetrycznym poruszanie się po wielu polskich jeziorach jest po prostu bezpieczniejsze dla jednostek pływających. Nawet w największych jeziorach na Pojezierzu Mazurskim zdarzają się bowiem takie miejsca, gdzie kamieniste i niebezpieczne dno znajduje się już metr czy półtora poniżej poziomu wody. Oznaczenie takich miejsc na mapie pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa.

W Polsce zatem odbywa się wiele pomiarów batymetrycznych, których celem jest właśnie jak najlepsze opisanie mniejszych i większych zbiorników wodnych. Mowa tutaj o tak popularnych i pięknych jeziorach jak na przykład Śniardwy i Mamry. Niestety wciąż bardzo wiele map batymetrycznych to mapy sporządzone jeszcze w latach 50-tych, które muszą być uaktualnione jak najszybciej, właśnie podczas pomiarów z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. W tym celu wykorzystuje się nawet technologię satelitarnego pozycjonowania GPS, a także nowoczesne urządzenia do pomiarów hydrograficznych, takie jak na przykład sonar boczny czy echosondy.